Witamina C to kwas L-askorbinowy (forma występująca w naturze, w warzywach i owocach) jest słabym kwasem.

Witamina C stanowi pogotowie immunologiczne przeciw ingerencji bakterii, wirusów oraz dowolnych toksyn. Jest niezbędna do produkcji limfocytów, które niszczą zainfekowane komórki. Bez niej nasz organizm po prostu nie funkcjonuje prawidłowo.

Człowiek jest jednym z niewielu ssaków na naszej planecie, którego organizm nie wytwarza w wątrobie witaminy C.
W okresie stresu, potrzebujemy aż 500-1500 mg. W okresach wzmożonego stresu potrzebujemy jej aż 500-1500 mg. A z pożywienia dostarczamy średnio 30 mg. Koza o wadze 40 kg wytwarza na swój użytek w spoczynku 1 300 mg witaminy C, a w stresie aż
7 600 mg witaminy C!

witamina C
Nawet kozy wytwarzają ją w organizmie! Niestety organizm ludzki tego nie potrafi…

Naturalna witamina C w zestawieniu z syntezowaną jest lepiej przyswajalna przez organizm ludzki i 3 ÷ 5- krotnie bardziej aktywna. Dlaczego? Ponieważ szybciej osiąga i dłużej utrzymuje niezbędne stężenie w organizmie. W przyrodzie zawsze występuje wraz z flawonoidami, fenolokwasami i karotenoidami, co ją stabilizuje oraz zapewnia efekt synergistyczny.

Witamina  C często dodawana jest do kosmetyków gdyż jest silnym antyoksydantem, chroni komórki przed wolnymi rodnikami, wspomaga także ochronę przeciwsłoneczną. Spowalnia utlenianie oraz wpływała na produkcję kolagenu, która maleje wraz ze starzeniem się organizmu.
Innymi równie ważnymi własnościami kwasu L-askorbinowego są:
– przyspieszanie gojenia się ran (stosowana np. przy cerach trądzikowych),
– uszczelnianie naczynek krwionośnych (cery naczynkowe, sińce pod oczami)
– rozjaśnienie skóry (cery szare, z piegami).

Witamina C wpływa na wytwarzanie melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego za kolor skóry. Hamuje proces wytwarzania barwnika, dzięki czemu skóra staje się jaśniejsza, poprawia swój koloryt.

Witaminę C możemy nazwać Witaminą młodości – posiada udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe na skórę, jest skutecznym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki. Witamina C stymuluje syntezę kolagenu niezbędnego w procesie odbudowywania struktury skóry, przyśpiesza regenerację naskórka, likwiduje przebarwienie i wzmacnia naczynia krwionośne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się na newsletter

FreshMail.pl